Matura, matura, a co po maturze?

matura-2014

Dziś rozpoczyna się tegoroczny sezon matur. Wielu absolwentów liceum zastanawia się – co dalej? Co matura właściwie im daje? Co zrobić z wolnym czasem po maturze?

Zacznijmy od tego, że matura jest koniecznością, jeśli myślimy o dalszej edukacji, czyli o rozpoczęciu studiów. Wiele osób, piszących teraz maturę już wie, jaki kierunek wybierze, co będzie dalej robiło. Wybranie konkretnych przedmiotów na maturze w jakiś sposób warunkuje już ścieżkę kariery.

Patrząc na temat z drugiej strony pojawia się pytanie – jak wykorzystać najdłuższe wakacje w życiu? Co robić po maturze?

Matura i co dalej?

Praca wakacyjna. Osoby po maturze, mające tyle wolnego czasu są niezwykle atrakcyjne dla pracodawców. Przede wszystkim znaczenie ma tutaj dyspozycyjność, ale także energia, młodość i zapał do pracy. Bo to właśnie teraz wiele osób chce się usamodzielnić, zarobić swoje pierwsze pieniądze i uniezależnić od rodziców.

Gdzie szukać? Przede wszystkim w sektorze usług. Zapotrzebowanie na nowych pracowników w okresie letnim jest tam największe. Chodzi o kawiarnie, restauracje, sklepy, pomoc przy imprezach masowych. Każdy niewątpliwie znajdzie coś dla siebie, wybór branż i stanowisk powinien być duży. Wiele ofert pracy dostępnych jest na jobs.pl

Praca związana z zainteresowaniami. Jeśli ktoś jest mocno ukierunkowany na konkretny zawód może już teraz spróbować w nim swoich sił. Chodzi o odbycie swego rodzaju praktyki, przyuczenie do zawodu. Nie będzie to raczej samodzielne stanowisko, a pomoc osobie pełniącej daną funkcję. Poza tym rzadko zdarza się, by tego rodzaju praca była płatna. Ale nie o pieniądze tylko chodzi – dzięki temu możemy mieć lepszy start w rozwoju kariery zawodowej.

Gdzie szukać? Tu już wiele zależy od tego, czym się interesujemy. Jeśli ktoś chce gotować to wiadomo, że będzie szukał pracy w restauracji, a gdy ktoś inny chce być prawnikiem to powinien pytać w kancelariach, czy nie potrzebują kogoś do pomocy.

Praca w kurorcie. W sezonie można również pogodzić przyjemne z pożytecznym. Wyjazd chociażby nad polskie morze to szansa na dobry zarobek oraz przy okazji odpoczynek. Wiele miejsc oferuje młodym ludziom pracę – w usługach czy gastronomii. Poszukiwane są kelnerki, pomoce kuchenne, osoby do sklepików, ratownicy, animatorzy. To może być ostatni moment, by poszukać pracy dla siebie w takim miejscu.

Matura może mieć duże znaczenie dla rozwoju osobistego i kariery zawodowej. Jednak nie wszystko zależy od wyników, procentów, papierka. Liczy się przede wszystkim nasza aktywność, chęci, zapał, zaangażowanie.

JOBS.PL trzyma kciuki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *