Obudź swoją kreatywność

„Poszukujemy kreatywnego kucharza, marketingowca, bankowca, opiekunki do dziecka…” – do tej wyliczanki można dopisać właściwie każdy inny zawód, ponieważ przymiotnik „kreatywny/ -a” jest wszechobecny na współczesnym rynku pracy.

Dzieje się tak dlatego, że na rynku przesyconym wszelkiego typu produktami i usługami, pomysłowość, oryginalność i kreatywność okazują się cechami niezbędnymi. Bo czym można zaskoczyć klientów w świecie, w którym wydaje się, że wszystko już zostało wymyślone? 

Osoba kreatywna to…

… osoba, której procesy umysłowe pociągają za sobą powstawanie nowych idei, ciągów skojarzeń, powiązań z już istniejącymi pomysłami. Kreatywny umysł może być każdy, zależy to tylko od indywidualnego podejścia. Znaczącą jest także dziedzina w której się specjalizujemy, zamiłowanie do wykonywanych zadań i twórczości. Nad kreatywnością można pracować, rozwijać ją i kształtować.

Są też ciemne strony tej bardzo przydatnej umiejętności. Osoby, które w swoim życiu cechowały się nadzwyczajną kreatywnością najczęściej cierpiały na zaburzenia psychiczne. Psychiczne dysfunkcje sprzyjają pomysłowości i procesem twórczym. Dowodem dla tej śmiałej tezy są sylwetki wielkich artystów i twórców tego świata. I tak Vincent van Gogh był schizofrenikiem, a  Christian Andersen podobnie jak Virginia Woolf cierpieli na depresję.

Nie skupiajmy się jednak na przypadkach skrajnych. Omawiana tutaj kreatywność ma na celu wsparcie naszej drogi do sukcesu. Traktowana jest jako niezbędny szczebel w drabinie zawodowego i poniekąd również życiowego sukcesu.

Jak pobudzić mózg do kreatywnego myślenia

Każdy z nas ma w sobie cząstkę kreatywności, u niektórych jest ona bardziej, a u niektórych mniej rozbudzona. Można stwierdzić, że jest to funkcja w naszych głowach, która  nie pielęgnowana z czasem nie tyle zanika, co usypia. Przypomnijmy sobie czasy, gdy byliśmy dziećmi, nasza pomysłowość była nieograniczona i niczym nie skrępowana.

  • Uwierz w siebie – pewnie większości osób wyda się to banalne, jednak faktycznie jest skuteczne. Wiara w swoje umiejętności pobudzi nasz mózg do działania na tym polu;
  • Nie patrz na swoje pomysły zbyt krytycznie, a najlepiej zapytaj o zdanie kilku osób, najlepiej nieznajomych lub nie związanych z twoją pracą. Potrzebujesz obiektywnej opinii;
  • Otaczaj się inspirującymi ludźmi lub chociaż czasem staraj się z takimi spotykać;
  • Jedz lunch codziennie z inną osobą i rozmawiaj, dużo rozmawiaj. Nie powinno zniechęcać cię do kontaktu to, że druga osoba wydaje ci się w jakiś sposób dziwna. Właśnie tacy ludzie są źródłem natchnienia.
  • Wysypiaj się. to oczywiste, że wypoczęty umysł pracuje sprawniej;
  • Ćwicz, biegaj, ruszaj się – sport wpływa nie tylko na sprawność fizyczną, ale także psychiczną.

ID-100147793

Skąd czerpać nowe pomysły

Najprostszym sposobem na skuteczne poszukiwanie nowych rozwiązań oraz pomysłów jest poszerzanie swojej wiedzy. Fachowej literatury nigdy nie za wiele, tej nie fachowej zresztą również. Wraz z nabytą wiedzą poszerza się myślowy horyzont, a wraz z nim budzą się do życia nowe idee i koncepcje.

W tym miejscu zamieszczam apel do pracodawców – drogi pracodawco, jeżeli chcesz mieć myślący, zgrany i pełen świeżych  pomysłów zespół, powinieneś zainwestować w jego rozwój. Targi pracy, konferencje, szkolenia, konsultacje z ekspertami w danej dziedzinie lub zwykła wymiana poglądów między specjalistami tej samej branży – wszystkie powyższe działania są źródłem cennej wiedzy. Ponadto, jak wynika z obserwacji najlepsze pomysły rodzą się z dialogu. Więc warto dbać o atmosferę wśród swoich pracowników tak, by stanowili dla siebie wsparcie, a nie rzucali nawzajem kłody pod nogi.

Dobrą podstawą w poszukiwaniach nowych rozwiązań jest zbadanie rynku odbiorców i zapoznanie się z opiniami klientów – zadaniami tego typu zajmują się coolhunterzy. Nie powinniśmy oczywiście całej odpowiedzialności zrzucać na pracodawcę. W interesie każdego ambitnego człowieka leży chęć samorozwoju, poszerzania swojej wiedzy, czy realizacji nowych pomysłów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *